2021. december 30., csütörtök

Szabó Borbála - Famama, Fapapa / Mummy tree, Daddy tree


 

Szeretem az olyan meséket, ahol úgymond kétkomponensű a történet, hiszen az egyik oldalt a magyar, míg a másik oldalon az idegennyelvű fordítás található. Ebben az esetben az angol nyelv lett megcélozva, hogy a most tanuló gyerekek szórakozva fejleszthessék tudásukat.

Szabó Borbála szerző nevét a nemrégiben olvasott  A János vitéz-kód című ifjúsági regénye kapcsán ismertem meg. Akkor egy elég vegyes érzés maradt meg bennem, de a mesesorozatával is ismerkedtem már éppen.

A Most angolul olvasok kiadói sorozathoz tartozó Famama, ​Fapapa / Mummy tree, Daddy tree című alkotása 2021 egyik újdonsága, amely a Pagony Kiadó gondozásában jelent meg. Ezen belül pedig a Miklós, Kamilla és Tomsi mesesorozat 5. és egyben befejező kötete.

Ebben a történetben Miklós egy igencsak sokrétű, frappáns, de annál nehezebb feladatot kap a tanárnőjétől, mégpedig, hogy egy családfát kell készítenie. A kezdeti morgolódások után mind a két szülői ágát felfedezi és bizony sok információhoz jut. Vajon megszereti a feladatát? És milyen titkokra lel?

Én elsődlegesen Baranyai András rajzai miatt vettem kézbe a könyvet, mert kedvelem az illusztrátor munkáit. A mese jelen esetben nagyon fontos témakörrel foglalkozik, hiszen a családi felmenőkről való kutatás és ismerkedés egy remek alapja a gyökerek megismerésének és a jelenlegi családtagokkal való szorosabb kapcsolat ápolásának is. Ráadásul jelen esetben egy kedves és igazán érdekes mesét eredményezett.

Összességében egy kellemes kikapcsolódás volt számomra a kötet.

Ajánlom minden olyan olvasni szerető léleknek, aki most tanul angolul és szívesen szélesíti tudását egy remek mese keretén belül. Ráadásul a szöveg bár modern mégis jól értelmezhető és fordítható, így könnyebben megragadja a figyelmet. Ami pedig a családfakészítést illeti, talán ti is kedvet kaptok, hogy egy közös programként a szüleitek segítségével megalkossátok saját fátokat. Egy csodálatos időtöltés a családnak.

Ismerkedj meg bártan a sorozattal, ehhez pedig csak annyit kell tenned, hogy a Pagony Kiadó weboldalára ellátogatsz.

Írta: NiKy

Kőszeghy Csilla - Maxi sorozat


 


Ha létezik szerelem első olvasásra, akkor én most átéltem ezt a csodát, hiszen ezúttal egy olyan mesesorozatot értékelek, amitől remélhetőleg minden kutyát szerető lélek elolvad, ahogy tettem én is.

Kőszeghy Csilla illusztrátor, írónő nevével sajnos én most találkoztam először, pedig nem első könyves szerzőről van szó, hiszen Bumburi kalandjai -5 kötet- és Hanna és Gubanc című meséi már több olvasó szívét is felmelegítették. Mégis úgy érzem, hogy soha jobbkor találtam rá Maxim sorozatára, amely egy csintalan kutya kalandjairól mesél.

A Maxim sorozat könyvei: Rosszcsont Maxi, Maxi és a bábszínház valamint Maxi az olimpián című mesekönyveket foglalják magukba. A sorozat 2021–ben jelent meg a Csimota Kiadó gondozásában. Először is az illusztrációk miatt kezdtem lelkesedni, mert valami fantasztikusan aranyosra sikeredtek, de eleinte nem találtam, hogy kinek a munkáját láthatom és ledöbbentem. Végül nagy örömömre kiderült, hogy a szerző egyben a rajzoló is és így roppant vidáman kezdtem meg az olvasást.

Nézzük is, hogy a különböző részek miről is szólnak.

Rosszcsont Maxi címmel rögtön megismerkedhetünk főszereplőnkkel, aki nem más, mint Maximilian, alias Maxi, aki úgy érzi, hogy sok mindenben tehetséges és bizony nincs nála nagyobb király. Az már más kérdés, hogy a környezete mit szól mindehhez. De vajon igaza van?


A második részben Maxi a bábszínházban fedezi fel az újdonságokat. Néhol megküzd egy hétfejű sárkánnyal, máskor pedig a farkas menekül előle. De sebaj, hiszen a színház csupa móka és kacagás, vagy mégsem?



És a harmadik részben Maxi az olimpián találja magát, ahol megismerkedik a művésztánc elegáns mozdulataival, egy frappáns csellel a fociban, de szívesen úszik együtt a többiekkel is. És ki tudja, lehet, hogy ő viszi haza az aranyérmet is?

Mint láthatjátok ez az eb igazán különleges, hiszen minden kalandjában megmutatja, hogy mire képes és még az olvasóit is elvarázsolja. Mi őkelme, ha nem csoda eb?

Összességében egy kedves, vidám és nagyon szórakoztató sorozatot ismerhettem meg.

Ajánlom a könyveket a kisebb korosztálynak, hiszen egy kutya kalandjait igazán csak szeretni lehet, és ha van otthon egy saját kis kedvencetek, a mese után igazán üdítő lesz egy nagyot játszani vele. Egy állat szereteténél, nincs őszintébb érzelem a világon.

Amennyiben megismerkednél Maximmal, megteheted, ha a Csimota Kiadó weboldalára ellátogatsz!

Írta: NiKy


2021. december 29., szerda

Balázs Erika - Én, anya és a cici

„Látod, milyen boldogok voltunk, amikor megszülettél!”



Rám nem jellemző, hogy külön értékelek egy pár oldalas leporellót vagy kis könyvet, de most olyan témaválasztással találkoztam, amit úgy érzem több szülőnek is érdemes lenne kézbe vennie.

Én, anya és a cici című könyv 2021 újdonságainak egyike, amely ugyan magánkiadásként született meg, mégis egy kiemelkedő darabja a mai gyermekkönyveknek. Ráadásul egy külön weboldalon egyéb fontos tippeket, tanácsokat és sok további érdekességet találtok.

Nem árulok zsákbamacskát, hiszen nem nekem szól ez a témakör, mégis kiemelkedőnek és hiánypótlónak érzem a mai kortárs gyermekirodalom terén.

A téma nem más, mint az elválasztás, tehát a kisgyermek anyamellről való leszoktatása. Így elsőre lehet, hogy többen is furcsállva olvassátok ezen sorokat, de igenis fontosnak tartom, hogy erről kommunikáljanak a szülők gyermekeikkel, hiszen egy nagyon fontos életszakasz lezárásáról van szó.

Balázs Erika szerző volt olyan merész és megálmodott egy mesés könyvet arról, hogy amikor az édesanya leszoktatni kívánja gyermekét, tehát egy elválasztási folyamat részesei lesznek. Az okok persze sokfélék lehetnek, gondolok itt például egy következő terhességre vagy akár egészségügyi problémákra is, így előtérbe helyeződik az anyatejről való átszokás kérdése. Ez az időszak nem megfelelő kezelése komoly traumákat is hagyhat a gyermekben, hiszen ez számára egy határvonal, amikor tulajdonképpen már nem az anyukája táplálja közvetlenül. Erről szól ez a kis történet, ahol egy család életébe pillanthatunk be.

A könyv ráadásul nagyon kedves illusztrációkon követi a szöveget, amelyeket Szabó-Zsombók Magdi munkásságának köszönhetünk. Érdemes külön is végiglapozni a könyvet.

Ajánlom minden szülőnek vagy gyermekvállalást tervező párnak, hiszen erről is beszélni kell és a gyermekkel közösen megbeszélt események hatalmas bizalmat és élményt eredményezhetnek.

Amennyiben érdekel a kötet, a szerző weboldalán meg tudod rendelni.

Írta: NiKy

Jean-Claude Mourlevat - Putifár tanár úr visszavág

 

„(…) a halogatás nem vezet sehova.”


Biztosan ismeritek azt az érzést, amikor elfog titeket a nosztalgia és visszagondoltok az iskolai évekre. Sok pozitív emlék és személy jelenik meg gondolataitokban, de sajnos több negatív is.

Valószínűleg többen elmondhatjuk magunkról, hogy ismertünk legalább egy olyan tanárt, aki megkeserítette a hétköznapjainkat vagy nehezebbé tette az általa tanított tantárgyat. Persze akadnak kivételek bőven, de átlagban inkább azt mondhatjuk el, hogy vannak olyan személyek, akik érthetetlen okból lettek a gyerekek tanítói. Nos, ezt a témakört boncolgatja humoros formában ez a történet is. De mi van akkor, ha maga a tanár gondolja úgy, hogy ideje bosszút állnia az elszenvedett keserű pillanatokért? Ugye milyen érdekes, hogy mindennek két oldala van? Nézzük is ezt bővebben.

Jean-Claude Mourlevat francia szerző immáron második kötetét vettem kézbe, hiszen pár hónapja volt szerencsém olvasni Zebulon, ​avagy bűntény a Borzoló Borzollóban című regényét is. Persze ezen kívül is jelent meg más alkotása hazánkban. Az alkotó igen termékeny és sokszínű, hiszen az ifjúsági regényeken át a gyermekirodalomig igen széles témakörökben jelent meg eddig könyve.

Putifár ​tanár úr visszavág című kisregénye 2021 egyik újdonsága, amely a Vivandra Kiadó gondozásában jelent meg. Elsődlegesen az illusztrációk vonzottak magukhoz, melyek Rofusz Kinga sajátos stílusjegyeit viselik magukon, és rendkívül egyedivé tették ezt az alapvetően sem szokványos történetet.

Ahogy már fentebb említettem ennek a könyvnek egy nyugdíjba vonuló tanár a főszereplője, mégpedig Putifár Róbert úr. Róbert igazán mindent megtett az elmúlt 37 évben, hogy megfelelő nevelője legyen a csemetéknek, mégis számos alkalommal keserítették meg életét. Édesanyjával kettecskén élve szerette a nyugalmat, de a napi „rémálom” megrendítette az otthona védő bástyáit is. Egészen addig, amíg egy remek ötlete támad, miszerint mi lenne, ha bosszút állna azokon, akik megkeserítették az életét? Vajon mi történik akkor, ha a nyugalmas nyugdíj időszakát egy rafinált bosszú haditerv árnyékolja be? És kik lesznek azok, akiken a tanár úr haragja csattan?

„Mások boldogsága olykor fájdalmat is okozhat.”

Számomra ez a történet egy hatalmas gyógyír volt a múltamban felmerülő fájdalmas emlékeimre. Nekem is volt egy olyan tanárom, aki megkeserítette az általános iskolai éveimet és bár azóta sok idő telt el, a szívem nehéz az emlékek felidézése közben. És bár nélküle valószínű nem lennék most az aki – elvégre minden ember és élmény alakít rajtunk, legyen pozitív vagy negatív, mégis szükségesnek éreztem ezt a könyvet, hogy enyhítsen szomorú emlékeimen.

Nagyon szerettem Putifár Róbert bőrébe bújni és kedves édesanyját is megkedveltem, pedig nagyon távol áll tőlem ez a személyiség. Mégis ketten adták a regény sava-borsát és tulajdonképpen nekik köszönhetően a szemem nem maradt szárazon. Hol hangosan kacagtam, hol elérzékenyültem. Eme kettősség miatt érzem úgy, hogy idén az egyik legjobb ifjúsági könyvet vettem kézbe.

Az író itt mutatta meg először számomra, hogy képes egy negatív karakterből is szerethetőt alakítani és nagy igazság az, hogy mindennek két oldala van.

Ajánlom a könyvet kortól és nemtől függetlenül, mert ha diák vagy még időben olvasod, ha pedig már rég elrepültek a tanulói évek, akkor hiszem, hogy számodra is balzsam lehet egy kellemetlen, netalán fájdalmas emléknek.

Remélem kedvet kaptál az olvasásra és polcodon szeretnéd tudni, ehhez pedig csak annyit kell tenned, hogy a Vivandra Kiadó oldalára ellátogatsz.

Írta: NiKy